Jak dbać o budowanie więzi w zespole zdalnym?
Niektórzy mają już dość pracy w domu. Brakuje nam spotkań na żywo, rozmów ze współpracownikami. Badania pokazują, że brak kontaktu z innymi wpływa na poczucie osamotnienia, co obniża produktywność i zaangażowanie. Stworzenie przestrzeni na spokojną rozmowę o tematach pozazawodowych, czy około zawodowych nie jest stratą czasu, ale inwestycją w zdrowie mentalne pracowników.
Dobrzy szefowie stwarzają komunikacyjną przestrzeń i zachęcają swoje zespoły do komunikacji, utrzymywania i zacieśniania więzi.Oto 19 sposobów na budowanie relacji w zespole zdalnym w czasie #kwarantanny i nie tylko.
- Wspólna kawa, drugie śniadanie, lunch. O określonej godzinie umówcie się na chwilę przerwy online, podczas której nie będziecie rozmawiać o pracy. Wspólna przerwa może obejmować cały zespół lub kilka zespołów. Aby zachęcić ludzi do poznawania siebie, można również wybrać opcję 1:1 i parować ludzi losowo, na zasadzie: “Dziś na wspólną kawę zapraszamy Anię i Dominika”.
- Świętujemy sukcesy i kamienie milowe.Mówcie, chwalcie się sukcesami i świętujcie je również online. Powiedzcie, co Wam się udało, jak poradziliście sobie z wyzwaniami życia i pracy na kwarantannie.
- Rozwijamy się i szkolimy wzajemnie, czyli polecajcie wartościowe książki, artykuły, szkolenia, rozwiązania. Wiele osób wykorzystuje obecny czas na poszerzenie swojej wiedzy i umiejętności i znajduje w sieci fantastyczne źródła, bardzo często bezpłatne. Zainspiruj zatem innych i podziel się linkiem. Działania rozwojowe mogą mieć charakter zespołowy, np. raz na dwa tygodnie organizujemy spotkanie, gdzie każdy opowiada co wartościowego przeczytał, obejrzał. Być może ktoś z zespołu podejmie się przeszkolenia innych i przekazania nowo zdobytej wiedzy?
- Bank godzin do dyspozycji. Jeśli uporasz się ze swoimi zadaniami i masz kilka chwil wolnych zapytaj o to, czy ktoś nie potrzebuje wsparcia, pomocy. Pracując w biurze widzimy, kto ma w danym momencie dużo zadań i nie wyrabia. Pozamykani w domach nie mamy tej wiedzy, warto więc wrzucić informację do zespołu, że mamy trochę wolnej przestrzeni i możemy pomóc.
- Ćwiczymy razem. Praca w domu może mocno nadwyrężyć kręgosłup i każda dawka ruchu jest mile widziana. Umówcie się na wspólne ćwiczenia o określonej godzinie. Może znajdzie się wśród Was osoba, która te zajęcia poprowadzi?
- Wspólne wyzwanie zespołowe, czyli dbajmy o siebie nawzajem i swój wellbeing. Przedyskutujcie, nad jakim zdrowym nawykiem chcecie zespołowo popracować. Niech każdy ma swoją listę do odhaczania. Jeśli cały zespół wykona zadanie przyznajcie sobie nagrodę.
- Podziel się przepisem, czyli gotowanie na #homeoffice. W biurze często podpatrujemy dania, jakie inni przygotowują na lunch. Dlaczego nie zrobić tego online? Podzielcie się prostymi przepisami na różne dania, pokażcie swoje dania popisowe, zróbcie firmową książkę kucharską/blog z podziałem na śniadania, obiady, kolacje, desery. Wraz z przepisem niech pojawi się informacja o jego autorze oraz krótka historia dania.
- Strefa Rodzica, czyli podziel się sposobem, jak ogarniasz dzieci. Na pracowników spadł dodatkowy obowiązek, czyli opiekowanie się 24 godziny na dobę swoimi pociechami. Podsuwajcie sobie pomysły na kreatywne zabawy z dziećmi, strony, które wspomagają ten proces. Możecie również dzielić się zdjęciami, historiami domowymi itd.
- Wirtualna świetlica, czyli pomoc w odrabianiu lekcji, zajmowaniu się dziećmi. Obowiązek szkolny i przedszkolny jest dużym wyzwaniem. Może zatem warto stworzyć wirtualne dyżury w opiece nad dziećmi i/lub pomoc w odrabianiu lekcji? Pomocne w tym będzie stworzenie kategorii wiekowych dzieci i połączenie ich w grupy.
- Spotkanie po pracy z własnym winem, sałatką lub innymi pysznościami. Sporo zespołów raz na jakiś czas wychodziło razem po pracy. Spotkania „po robocie” można przenieść do wersji on-line. O określonej godzinie każdy zasiada z czymś ulubionym i niech się dzieje ?
- Bingo między zespołami. Bingo może posłużyć lepszemu poznaniu i dostarczeniu tematów wykraczających poza życie zawodowe. Gra polega na wpisaniu imion do określonych kategorii, np. mieszkał/a za granicą dłużej niż dwa miesiące; wielbiciel/ka Depeche Mode; marzył/a w dzieciństwie zostać aktorem/ką itd. Wygrywa ten, kto pierwszy wypełni całą zadaną listę.
- Planszówki online. Przed koronawirusem spotkania z planszówkami cieszyły się w wielu firmach dużą popularnością. Może czas wejść na kolejny poziom i spróbować wersji on-line? Wpisując do przeglądarki hasło „planszówki online” uzyskasz ponad 12 mln wyników, jest w czym wybierać. ?
- Jak wygląda Twoje domowe biuro? Pokaż jak wygląda twoje obecne miejsce pracy. Można tutaj iść w wersję wymuskaną rodem z Instagrama (czyli zdjęcie od góry, wszystko w należytym porządku) oraz taką prawdziwą, czyli biurko po całym dniu pracy. Pracownicy mogą dzielić się nawykami, które im pomagają w pracy, skupieniu, byciu efektywnym. Można również iść w wersję sentymentalną, czyli powiedz czego ci najbardziej brakuje z życia biurowego.
- Konkurs na najlepszą stylizację domową. Opracujcie dress code na kwarantannę i home office i pokażcie swoją kreatywność.
- Życie domowe na kwarantannie. Dzielcie się zdjęciami ze swojej obecnej codzienności. Wersja dla zaawansowanych: relacja Pinterest. Możecie pokazać co obecnie widzicie z okna + krótki opis.
- Podziel się kulturą, czyli kluby filmowe, książkowe. Lubicie czytać książki, oglądać filmy, może zatem przyszedł czas, żeby założyć klub dyskusyjny? Załóżcie grupę, w której zgadzacie się przeczytać tę samą książkę lub obejrzeć ten sam film (lub odcinek serialu), a następnie podyskutujcie o nim.
- „Dziś wszyscy ubieramy się w kolor…” Większość firm miała Casual Friday, może warto je przerobić na kolorowe piątki i losować kolor, w który wszyscy się ubierają.
- Kalendarz Świąt Dziwnych i Nietypowych. Nieustającym źródłem inspiracji dla urozmaicenia home office są święta nietypowe wokół których można zbudować różne atrakcje. Kwiecień jest pełen fantastycznych dni, np.: 2 kwietnia Dzień Książki Dla Dzieci – podzielcie się informacjami jakie książki lubiliście jako dzieci i dlaczego; 4 kwietnia Dzień Marchewki – dziś wszyscy na drugie śniadanie chrupiemy marchewki; 6 kwietnia Światowy Dzień Sportu – nie da rady – dziś wszyscy ćwiczymy; 7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia – jak teraz dbacie o siebie oprócz mycia rąk; 15 kwietnia Światowy Dzień Sztuki – opowiedz nam o obrazie, rzeźbie, budowli, sztuce, itd., która zrobiła na tobie wrażenie, 17 kwietnia Dzień Kostki Rubika – kto układał bądź jeszcze układa kultową kostkę, a może ktoś próbował i nigdy mu się nie udało? Podzielcie się swoimi wspomnieniami związanymi z kostką. Podzielcie się również grami, które warto zakupić po to, aby miło spędzić czas z rodziną).
- Muzyka, która pozwala się skupić, odprężyć, doenergetyzować. Wymieniajcie się plikami z muzyką w wybranych przez siebie kategoriach. Podpowiedzcie, które utwory pomagają się Wam odprężyć, które są dobre do pracy…