Kwiecień 2, 2020 10:52 am

Zarządzaj relacjami między pracownikami na home office

Jak dbać o budowanie więzi w zespole zdalnym?

Niektórzy mają już dość pracy w domu. Brakuje nam spotkań na żywo, rozmów ze współpracownikami. Badania pokazują, że brak kontaktu z innymi wpływa na poczucie osamotnienia, co obniża produktywność i zaangażowanie. Stworzenie przestrzeni na spokojną rozmowę o tematach pozazawodowych, czy około zawodowych nie jest stratą czasu, ale inwestycją w zdrowie mentalne pracowników. 

Dobrzy szefowie stwarzają komunikacyjną przestrzeń i zachęcają swoje zespoły do komunikacji, utrzymywania i zacieśniania więzi.

Oto 19 sposobów na budowanie relacji w zespole zdalnym w czasie #kwarantanny i nie tylko.

 1. Wspólna kawa, drugie śniadanie, lunch. O określonej godzinie umówcie się na chwilę przerwy online, podczas której nie będziecie rozmawiać o pracy. Wspólna przerwa może obejmować cały zespół lub kilka zespołów. Aby zachęcić ludzi do poznawania siebie, można również wybrać opcję 1:1 i parować ludzi losowo, na zasadzie: “Dziś na wspólną kawę zapraszamy Anię i Dominika”.
 2. Świętujemy sukcesy i kamienie milowe.Mówcie, chwalcie się sukcesami i świętujcie je również online. Powiedzcie, co Wam się udało, jak poradziliście sobie z wyzwaniami życia i pracy  na kwarantannie.
 3. Rozwijamy się i szkolimy wzajemnie, czyli polecajcie wartościowe książki, artykuły, szkolenia, rozwiązania. Wiele osób wykorzystuje obecny czas na poszerzenie swojej wiedzy i umiejętności i znajduje w sieci fantastyczne źródła, bardzo często  bezpłatne. Zainspiruj zatem innych i podziel się linkiem.
  Działania rozwojowe mogą mieć charakter zespołowy, np. raz na dwa tygodnie organizujemy spotkanie, gdzie każdy opowiada co wartościowego przeczytał, obejrzał. Być może ktoś z zespołu podejmie się przeszkolenia innych i przekazania nowo zdobytej wiedzy?
 4. Bank godzin do dyspozycji. Jeśli uporasz się ze swoimi zadaniami i masz kilka chwil wolnych zapytaj o to, czy ktoś nie potrzebuje wsparcia, pomocy. Pracując w biurze widzimy, kto ma w danym momencie dużo zadań i nie wyrabia. Pozamykani w domach nie mamy tej wiedzy, warto więc wrzucić informację do zespołu, że mamy trochę wolnej przestrzeni i możemy pomóc.
 5. Ćwiczymy razem. Praca w domu może mocno nadwyrężyć kręgosłup i każda dawka ruchu jest mile widziana. Umówcie się na wspólne ćwiczenia o określonej godzinie. Może znajdzie się wśród Was osoba, która te zajęcia poprowadzi?
 6. Wspólne wyzwanie zespołowe, czyli dbajmy o siebie nawzajem i swój wellbeing. Przedyskutujcie, nad jakim zdrowym nawykiem chcecie zespołowo popracować. Niech każdy ma swoją listę do odhaczania. Jeśli cały zespół wykona zadanie przyznajcie sobie nagrodę.
 7. Podziel się przepisem, czyli gotowanie na #homeoffice. W biurze często podpatrujemy dania, jakie inni przygotowują na lunch. Dlaczego nie zrobić tego online? Podzielcie się prostymi przepisami na różne dania, pokażcie swoje dania popisowe, zróbcie firmową książkę kucharską/blog z podziałem na śniadania, obiady, kolacje, desery. Wraz z przepisem niech pojawi się informacja o jego autorze oraz krótka historia dania.
 8. Strefa Rodzica, czyli podziel się sposobem, jak ogarniasz dzieciNa pracowników spadł dodatkowy obowiązek, czyli opiekowanie się 24 godziny na dobę swoimi pociechami. Podsuwajcie sobie pomysły na kreatywne zabawy z dziećmi, strony, które wspomagają ten proces. Możecie również dzielić się zdjęciami, historiami domowymi itd.
 9. Wirtualna świetlica, czyli pomoc w odrabianiu lekcji, zajmowaniu się dziećmi.  Obowiązek szkolny i przedszkolny jest dużym wyzwaniem. Może zatem warto stworzyć wirtualne dyżury w opiece nad dziećmi i/lub pomoc w odrabianiu lekcji? Pomocne w tym będzie stworzenie kategorii wiekowych dzieci i połączenie ich w grupy.
 10. Spotkanie po pracy z własnym winem, sałatką lub innymi pysznościami. Sporo zespołów raz na jakiś czas wychodziło razem po pracy. Spotkania „po robocie” można przenieść do wersji on-line. O określonej godzinie każdy zasiada z czymś ulubionym i niech się dzieje 😊
 11. Bingo między zespołami. Bingo może posłużyć lepszemu poznaniu i dostarczeniu tematów wykraczających poza życie zawodowe. Gra polega na wpisaniu imion do określonych kategorii, np. mieszkał/a za granicą dłużej niż dwa miesiące; wielbiciel/ka Depeche Mode; marzył/a w dzieciństwie zostać aktorem/ką itd. Wygrywa ten, kto pierwszy wypełni całą zadaną listę. 
 12. Planszówki online. Przed koronawirusem spotkania z planszówkami cieszyły się w wielu firmach dużą popularnością. Może czas wejść na kolejny poziom i spróbować wersji on-line? Wpisując do przeglądarki hasło „planszówki online” uzyskasz ponad 12 mln wyników, jest w czym wybierać. 😊 
 13. Jak wygląda Twoje domowe biuro? Pokaż jak wygląda twoje obecne miejsce pracy. Można tutaj iść w wersję wymuskaną rodem z Instagrama (czyli zdjęcie od góry, wszystko w należytym porządku) oraz taką prawdziwą, czyli biurko po całym dniu pracy. Pracownicy mogą dzielić się nawykami, które im pomagają w pracy, skupieniu, byciu efektywnym. Można również iść w wersję sentymentalną, czyli powiedz czego ci najbardziej brakuje z życia biurowego. 
 14. Konkurs na najlepszą stylizację domową. Opracujcie dress code na kwarantannę i home office i pokażcie swoją kreatywność. 
 15. Życie domowe  na kwarantannie. Dzielcie się zdjęciami ze swojej obecnej codzienności. Wersja dla zaawansowanych: relacja Pinterest. Możecie pokazać co obecnie widzicie z okna + krótki opis. 
 16. Podziel się kulturą, czyli kluby filmowe, książkowe. Lubicie czytać książki, oglądać filmy, może zatem przyszedł czas, żeby założyć klub dyskusyjny? Załóżcie grupę, w której zgadzacie się przeczytać tę samą książkę lub obejrzeć ten sam film (lub odcinek serialu), a następnie podyskutujcie o nim.  
 17. „Dziś wszyscy ubieramy się w kolor…”  Większość firm miała Casual Friday, może warto je przerobić na kolorowe piątki i losować kolor, w który wszyscy się ubierają.  
 18. Kalendarz Świąt Dziwnych i Nietypowych. Nieustającym źródłem inspiracji dla urozmaicenia home office są święta nietypowe wokół których można zbudować różne atrakcje.
  Kwiecień jest pełen fantastycznych dni, np.:
  2 kwietnia Dzień Książki Dla Dzieci – podzielcie się informacjami jakie książki lubiliście jako dzieci i dlaczego;
  4 kwietnia Dzień Marchewki – dziś wszyscy na drugie śniadanie chrupiemy marchewki;
  6 kwietnia Światowy Dzień Sportu – nie da rady – dziś wszyscy ćwiczymy;
  7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia – jak teraz dbacie o siebie oprócz mycia rąk;
  15 kwietnia Światowy Dzień Sztuki – opowiedz nam o obrazie, rzeźbie, budowli, sztuce, itd., która zrobiła na tobie wrażenie,
  17 kwietnia Dzień Kostki Rubika – kto układał bądź jeszcze układa kultową kostkę, a może ktoś próbował i nigdy mu się nie udało?
  Podzielcie się swoimi wspomnieniami związanymi z kostką. Podzielcie się również grami, które warto zakupić po to, aby miło spędzić czas z rodziną).
 19. Muzyka, która pozwala się skupić, odprężyć, doenergetyzować. Wymieniajcie się plikami z muzyką w wybranych przez siebie kategoriach. Podpowiedzcie, które utwory pomagają się Wam odprężyć, które są dobre do pracy…
Tags: , , ,